Hakkımızda


2011 yılında Suriye’de başlayan çatışmaların, birçok devletin dahil olduğu uluslararası bir savaşa dönüşmesiyle milyonlarca insan ülkelerini terk edip başka ülkelere sığınmak zorunda kaldı. 2018 itibariyle, zorunlu göç ile Türkiye’ye gelen 3,5 milyonun üstündeki Suriyeli mültecinin yaklaşık yarısını çocuklar oluşturuyor . Bu krizin en ağır bedelini ödeyen çocuklar, ailenin sıfırdan bir hayat kurma sürecinde küçük yaşlarına rağmen ailelerinin geçimini üstlenmek ve ucuz işçi olarak çalışmak zorunda kalıyor.

 

Yeryüzü Çocukları Derneği olarak eğitimleri yarıda kalan bu çocukları yeniden okul hayatına kazandırmak, onlara bir gelecek umudu verebilmek için “Onun İşi Okumak” sloganıyla Ocak 2016’da yola çıktık. Zorla yerinden edilmiş çocukların başta çocuk işçiliği olmak üzere eğitimlerinin önündeki engelleri kaldırmak ve daha çok çocuğun okula devam etmesini sağlamak için Ağustos 2016’da Yeryüzü Çocukları  Derneğini kurduk.

 

Yeryüzü Çocukları Derneği olarak “Eğitim her çocuğun hakkıdır.” düsturundan hareketle eğitime ulaşması çok zor olan, savaş sebebiyle ülkesini terk etmek zorunda kalmış, başta çalışan çocuklar olmak üzere, maddi-manevi sebeplerle eğitimden uzak kalmış “zorla yerinden edilmiş” bütün çocuklara ulaşmayı ve eğitim sorunlarına kalıcı çözümler üretmeyi hedefliyoruz.

 

İlerde Türkiye gençliğinin bir parçası olacak mülteci çocukların topluma uyum sağlamalarına yardımcı olarak onları topluma kazandırmayı, hem ülkemize hem de döndüklerinde kendi ülkelerine faydalı insanlar olabilmelerini amaçlıyor ve bunun için en uygun ortamın okullarda sağlanabileceğine inanıyoruz.

 
 
  • Karagümrük Mahallesi Ahmet Galip Paşa Sokak No: 2 Daire : 1 Fatih / İstanbul
  • (212) 909-2045
  • info@yeced.org
2019 Tüm haklar saklıdır. LLC AJANS